Ubezpieczenie dla młodych kierowców

Młodzi kierowcy nie mają lekko. Dla ubezpieczyciela są nieznanym i niepewnym klientem. Kierowca, który jeździ autem już parę lat i nie ma na koncie żadnej szkody, otrzymuje 60 proc. zniżki na OC. Czyli: jeżeli składka wyjściowa, bez żadnych zniżek i zwyżek, wynosi 1600 zł, to właściciela samochodu z wypracowaną 60 proc. zniżką, OC będzie kosztować już tylko 640 zł. Młody kierowca, tuż po egzaminie, nie może liczyć na zniżkę. Co gorsza, z racji młodego wieku np. 18-25 lat, może płacić nie 100 proc. składki, ale nawet 120 proc., 150 proc. i więcej! Co zrobić, żeby nie zbankrutować na polisie OC?

Jak niewiele zapłacić za polisę OC pomimo braku zniżek?

1. Skorzystać z oferty ubezpieczeniowej dla młodych od You Can Drive.

Inne towarzystwa ubezpieczeniowe proponują OC dla twojej 8-letniej Skody Fabii za niemal 2000 zł? Porównaj ofertę na młodych, a może się okazać, że otrzymasz OC nawet do 50 proc. taniej, czyli za niewiele ponad 1000 zł. Z takiej specjalnej oferty w przypadku You Can Drive mogą skorzystać kierowcy do 30 roku życia. Kierowcy młodzi stażem, a niekoniecznie wiekiem np. osoba, która w wieku lat 40 zdała egzamin na prawo jazdy i po raz pierwszy planuje zasiąść za kierownicą własnego pojazdu, z takiej możliwości już nie skorzystają. Warto porównywać ubezpieczenia w kalkulatorze OC, aby upewnić się że wybieramy najtańszego ubezpieczyciela.

2. Zastosować metodę „na krewniaka.”

Młody Łodzianin, zaraz po maturze otrzymał od rodziców wymarzony prezent – swoje pierwsze auto. Ubezpieczenie OC musiał jednak kupić sam. W porównywarce OC policzył ubezpieczenie dla jego 8-letniej Skody Octavia. Najtańsza propozycji polisy OC wynosiła „jedynie” 1899 zł, a najdroższa 4437 zł. Chłopak jednak dowiedział o sposobie „krewniaka” i go zastosował. Efekt? Najtańsza oferta ubezpieczenia OC wyniosła go zaledwie 387 zł! Co zrobił? Nie zarejestrował pojazdu tylko na siebie, ale razem z ojcem, który zgodził się zostać współwłaścicielem samochodu. Ojciec jeździł autem przez wiele lat bez żadnej szkody i miał 60 proc. zniżkę na OC, która przy wyliczaniu składki na pojazd syna również została wzięta pod uwagę. Idealne rozwiązanie? Tak, ale pod warunkiem że chłopak nie spowoduje szkody, bo wtedy również ojciec jako współwłaściciel straci część wypracowanych składek.

3. Łapać okazje

Ubezpieczyciele przygotowują okresowe promocje, dlatego przed zakupem ubezpieczenia, zawsze warto porównać ceny OC w różnych firmach, by nie przegapić żadnej okazji.