Zalety i wady współwłasności samochodu

Zalety i wady współwłasności samochodu

Współwłasność samochodu jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na tanie OC dla młodego kierowcy. Oprócz licznych zalet to rozwiązanie ma też jednak pewną wadę. Jaką?

Jak współwłasność samochodu obniża składki OC?

Współwłasność samochodu występuje wtedy, kiedy auto ma dwóch lub więcej właścicieli wpisanych w dowodzie rejestracyjnym. Decyduje się na nią wielu młodych ludzi, ponieważ pozwala znacząco obniżyć koszty ubezpieczenia OC. W jaki sposób?

Kiedy jedynym właścicielem samochodu jest młody kierowca, składka OC będzie zwykle bardzo wysoka. Brak historii ubezpieczeniowej, krótki staż za kółkiem oraz młody wiek - towarzystwo ubezpieczeniowe ma wiele powodów do podwyższania ceny.

Jeśli jednak doświadczony kierowca (np. ojciec czy matka), który ma już za sobą wiele lat bezszkodowej jazdy, zostanie współwłaścicielem tego auta, zwyżki spowodowane przez młodego kierowcę zostaną choć częściowo zrównoważone przez zniżki doświadczonej osoby. W efekcie cena OC będzie o wiele niższa.

W przykładowej kalkulacji wykonanej przy pomocy porównywarki Ubea.pl najniższa oferta OC dla auta, którego jedynym właścicielem jest młoda osoba bez historii OC, wyniosła 1 018 zł. Po dodaniu drugiego współwłaściciela z dobrą historią ubezpieczeniową najniższa propozycja OC spadła do 540 zł. Jest to aż o 47% mniej! Nic dziwnego że wielu młodych kierowców decyduje się na współwłasność.

Czy współwłasność samochodu ma jakieś wady?

Współwłasność samochodu zdaje się więc doskonałym sposobem na znaczące oszczędności. W tym rozwiązaniu kryje się też jednak pewien haczyk.

Wyobraźmy sobie, że młody kierowca przez chwilę nieuwagi za kółkiem uderzył lekko w auto hamujące przed nim. Nie doszło do żadnej wielkiej szkody, ale zdarzenie zostało zgłoszone do ubezpieczyciela. Trzeba mieć świadomość, że w efekcie nie tylko młody kierowca nie uzbiera swojego pierwszego bezszkodowego roku, lecz także doświadczony kierowca utraci część swoich zniżek. Przed podjęciem decyzji o współwłasności wszystkie strony powinny więc przemyśleć, czy są gotowe na takie ryzyko.

Na szczęście coraz więcej ubezpieczycieli umożliwia wykupienie ochrony zniżek. Dzięki temu towarzystwo wybaczy jedną szkodę w ciągu roku. Pamiętajmy jednak, że taka ochrona działa jedynie w tym towarzystwie, w którym się ją wykupi. Jeśli więc po roku chciałoby się zmienić ubezpieczyciela, wszystkie szkody współwłaścicieli zostaną uwzględnione.
Łukasz
Cześć, jestem Łukasz i uwielbiam jazdę autem. Lubię też oszczędzać, dlatego nieustannie szukam sposobów na tańsze korzystanie z samochodu.