Szkoły jazdy

Ranking szkół jazdy pod względem zdawalności kursantów i cena szkolenia – te dwa kryteria powinny ważyć o wyborze OSK. Tymczasem nie wszystkie WORD-y chcą się dzielić statystykami, jaki procent kandydatów z danego OSK faktycznie zdaje egzamin za pierwszym razem.

Teoretycznie łatwiej o pozytywny wynik egzaminu powinno być w mniejszym mieście, a trudniej – w większym. Statystyki na 2012 rok pokazują, że najrzadziej za pierwszym razem zdają kursanci z Łodzi (22,8%), najczęściej zaś w Ostrołęce, gdzie z prawka zdobytego za pierwszym podejściem cieszy się prawie co drugi zdający (48%).

Niestety z 49 Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego tylko część upublicznia informacje na temat zdawalności w konkretnych szkołach. Jednym z nich jest WORD wrocławski. I chyba nie ma się co dziwić, gdyż Wrocław jest jedynym większym miastem w Polsce, gdzie zdawalność jest bliska średniej krajowej (1/3 podchodzących do prawka).

Pełen ranking szkół nauki jazdy we Wrocławiu znaleźć można na stronie tamtejszego WORD-u, my przedstawimy trzy najskuteczniejsze OSK w I połowie 2012 roku:

  • Szkoła Jazdy „Kursant” – 43,3% zdanych egzaminów praktycznych za pierwszym razem
  • „Akademia Dobrej Jazdy” – 43%
  • OSK AutoFan – 42,3%
Dla porównania trio najlepszych szkół nauki jazdy w Ostrołęce wygląda tak:

  • „Speed” Marcin Kossakowski – 82,5%
  • „Speed” Adam Żebrowski – 73,3%
  • CKP – 62,7%
Jak widać, różnice pomiędzy nienajgorszym przecież Wrocławiem a najlepszą Ostrołęką są ogromne. Bierze się to głównie z większego natężenia ruchu w dużych miastach.

Ile kosztuje kurs prawa jazdy?

Cena samego szkolenia zależy oczywiście od miasta – można powiedzieć, że im większe miasto, tym tamtejsze OSK więcej policzą sobie za przygotowanie młodego człowieka do przygody za kółkiem. Oczywiście można natrafić na różne ciekawe promocje albo cieszyć się z przysługującej uczniowskiej / studenckiej zniżki, generalnie jednak wydatek na prawo jazdy to średnio 1320 złotych. Do tego doliczyć należy koszt badań lekarskich (50 złotych) oraz dodatkowe godziny dla tych kursantów, którym liczba 30 godzin praktyki wydała się zbyt mała.

Trzy najdroższe miasta w Polsce prezentują się następująco:

1. Gdynia 1549 złotych;
2. Warszawa 1506 złotych;
3. Sosnowiec 1478 złotych.

To jednak tylko ceny uśrednione. Najtańsze szkoły nauki jazdy w Warszawie oferują swoje kursy już za 900 złotych.