Prawo jazdy 2015 - nowe zasady

Prawo jazdy 2015 - nowe zasady

Pierwsze poważne zmiany w zasadach egzaminu na prawo jazdy wprowadzono w 2013 roku. Znacznie utrudniły one zdanie egzaminu teoretycznego, który do tej pory był w zasadzie jedynie formalnością. Od początku 2015 r. dużo trudniej jest zaliczyć również część praktyczną.

Zwiększenie liczby oraz poziomu trudności egzaminu teoretycznego sprawiły, że zdaje go zaledwie ok. połowa kandydatów. Trudno oszacować, o ile ten wynik zmniejszy się po wprowadzeniu do praktycznej części egzaminu na prawo jazdy zagadnień ecodrivingu.

Ekonomia jazdy będzie sprawdzana następująco: przy jakich obrotach zmieniamy bieg na wyższy. Na równym terenie powinno to być ok. 2,2-2,5 tys. obrotów dla silników benzynowych, wolnossących i ok. 2 tys. obrotów dla tych z doładowaniem. Na nierównym terenie i pod górkę sprawa robi się kłopotliwa, bo wszystko zależy od wyczucia konkretnego pojazdu.

Każda szkoła nauki jazdy będzie musiała przygotować swoich uczniów do nowych wymogów, co może oznaczać konieczność wykupienia większej liczby jazd. Pozytywną zmianą w 2015 r. jest natomiast możliwość wybrania tańszego kursu, bez teorii, jeśli kandydat uzna, że nauczył się jej we własnym zakresie.

Niepokoi nieco subiektywność oceny, czy jedziemy zgodnie z zasadami ecodrivingu, czy już nie. Jednak zważywszy na to, że o wszystkim i tak decyduje egzaminator – raczej nic to nie zmieni.
Staszek
Cześć, jestem Staszek. Niestrudzenie przekładam skomplikowany język zapisów prawniczych i warunków ubezpieczeń na proste i jasne zdania.