Jak radzić sobie ze stresem w czasie egzaminu?

Jak radzić sobie ze stresem w czasie egzaminu?

Dla wielu osób egzamin praktyczny na prawo jazdy jest jednym z najbardziej stresujących egzaminów w życiu. A stres nie pomaga zdać.

Stres - Twój największy wróg

Jak to się dzieje, że całkiem dobrze prowadzący samochód kursant nie może zdać praktycznego egzaminu na prawo jazdy? Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za oblanie praktycznego egzaminu prawa jazdy (poza oczywistym brakiem umiejętności prowadzenia oraz znajomości przepisów) jest stres. Stresuje się większość osób przystępujących do egzaminu. Tymczasem ma to duży wpływ na wynik egzaminu. Zwłaszcza że na egzaminie praktycznym wymaga się od nas konkretnych umiejętności, płynności ruchu, refleksu, umiejętności podejmowania szybkich decyzji. Nie jest to zbiór regułek, które wystarczy zapamiętać. Egzaminator cały czas nas obserwuje, a my… stresujemy się coraz bardziej. Jak sobie z tym poradzić?

Gdy przystępujesz do egzaminu praktycznego na prawo jazdy

  • Jeśli nie czujesz się gotowy, weź jeszcze parę dodatkowych jazd. Nie ma sensu iść na egzamin ze świadomością, że nie umiemy zaparkować czy poruszać się w ruchu drogowym.
  • Pamiętaj że egzaminator nie jest twoim wrogiem. Uważnie słuchaj jego poleceń, ale uważaj: gdy poprosi się o zrobienie czegoś co wydaje się sprzeczne z przepisami drogowymi, wiedz że może to być podchwytliwe pytanie. Bądź czujny, ale nie wrogo nastawiony. Być może nie zdajesz sobie tego sprawy, ale dla egzaminatora jazda z nieobliczalnym kursantem również jest stresująca.
  • Jeżeli czujesz presję ze strony rodziny i znajomych – nie zabieraj ich ze sobą na egzamin w charakterze widzów na placu.
  • „Zdam to zdam, a jak nie… to może uda się za kolejnym razem.” Nie ma sensu niepotrzebnie nakręcać się. Nie zdałeś? To żaden dramat. Spróbujesz kolejny raz. Jeśli cały czas będziesz sobie powtarzać, że musisz to zdać, „bo nie ma innej opcji”, będziesz czuł jeszcze większą presję. Większa presja, większy stres. Większy stres – rośnie prawdopodobieństwo porażki.
  • Jeśli przystępujesz do egzaminu któryś raz z rzędu, nie myśl o wcześniejszych niepowodzeniach, ale skup się na tym co jest tu i teraz.
  • Nie zarywaj nocki przed egzaminem. Zmęczenie i mała ilość snu tylko pogorszy sytuację.
  • Nie pij przed egzaminem – tylko pogarszasz swoją sytuację. Jazda po alkoholu jest jedną z najbardziej tępionych zachowań na drodze. Może i będziesz mniej zestresowany, ale twoja koncentracja i umiejętności za kierownicą tylko się pogorszą. Nie mówiąc już o tym, że jeśli egzaminator wyczuje alkohol w ogóle nie dopuści cię do egzaminu. Oblejesz zanim zasiądziesz za kierownicą.
  • W czasie oczekiwania na egzamin nie wdawaj się w dyskusje z innymi osobami oczekującymi na egzamin. Wspólne nakręcanie się i panikowanie, opowieści o złych egzaminatorach i straszliwym pechu nie działają szczególnie mobilizująco.
  • Jeżeli czujesz się pewniej w towarzystwie swojego instruktora, istnieje możliwość aby uczestniczył on w egzaminie, siedząc z tyłu samochodu.
Łukasz
Cześć, jestem Łukasz i uwielbiam jazdę autem. Lubię też oszczędzać, dlatego nieustannie szukam sposobów na tańsze korzystanie z samochodu.