Młody kierowco - kupuj OC!

Młody kierowco - kupuj OC!

Świeżo upieczony kierowca nie ma lekko. OC jest ustawowym obowiązkiem, ale dla ubezpieczycieli młoda osoba tuż po uzyskaniu prawa jazdy jest jak tykająca bomba zegarowa, która może wybuchnąć w każdej chwili. Dopiero po paru latach bezwypadkowej jazdy kierowca zyskuje dużą zniżkę na zakup polis i nie musi płacić większej kwoty za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu.

Dlaczego trzeba kupować ubezpieczenie OC? Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest zabezpieczeniem na wypadek, gdy spowodujemy kolizję na drodze, w wyniku której ucierpią osoby trzecie. Przykładowo zderzymy się z samochodem osobowym, którym jechało troje ludzi. Dwie osoby zostały ranne, pojazd mocno uszkodzony. Kto za to wszystko zapłaci? Ubezpieczyciel sprawcy wypadku. A co jeśli nie byliśmy ubezpieczeni? Wtedy za szkody zapłacimy z własnej kieszeni. Dodajmy to tego jeszcze karę za brak OC (obecnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ustanowił karę na poziomie 3200 zł dla pojazdów nieubezpieczonych dłużej niż 2 tygodnie). Czy stać was na wypłatę odszkodowania dla ofiar wypadku? Nie oszukujmy się, większość osób na to pytanie odpowie przecząco. Zatem trzeba się ubezpieczać.

Raport UFG - kto i dlaczego nie kupuje OC?

Według raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (do którego obowiązków należy m. in. pomoc finansowa ofiarom wypadków drogowych) najczęściej polisy OC nie kupują młodzi mężczyzni do 25 roku życia. W tej grupie, ryzyko że właściciel pojazdu nie ma OC, jest aż czterokrotnie większe niż u przeciętnego posiadacza samochodu w Polsce. Wielu kierowców tłumaczy swój brak zakupionej polisy m.in. brakiem świadomości konieczności posiadania obowiązkowej polisy. Ciekawe zatem w jaki sposób uzyskali dokument prawa jazdy skoro o konieczności posiadania OC wspomina się na kursach wiele razy? Inną kwestią jest młodzieńcza buta oraz ignorowanie obowiązku posiadania polisy OC.

Jak kupić tańsze OC?

Dla młodego kierowcy zakup pierwszej polisy OC jest nie lada wyzwaniem. Zero zniżek, a często nawet i zwyżka za młody wiek. I tak zamiast 400 zł które płaci za OC ojciec czy ciotka, my dostajemy propozycje zakupu OC za 2000 zł. Niewiele mniej od sumą którą chcieliśmy przeznaczyć na pierwsze auto do „wprawienia się” i poczekania na moment gdy będziemy w stanie kupić sobie lepszy pojazd. Jak kupił najtańsze OC? Radzimy zajrzeć do naszego artykułu pt. „Jak niewiele zapłacić za polisę OC pomimo braku zniżek?” i wprowadzić proponowane tam rady w życie.

Pamiętajcie: jazda bez obowiązkowej poliy nigdy nie jest dobrym pomysłem. Szkoda życia na dodatkowe problemy.
Staszek
Cześć, jestem Staszek. Niestrudzenie przekładam skomplikowany język zapisów prawniczych i warunków ubezpieczeń na proste i jasne zdania.