Kto, gdzie i dlaczego - raport o wypadkach drogowych w 2012 roku

Kto, gdzie i dlaczego - raport o wypadkach drogowych w 2012 roku

Stereotyp młodego kierowcy – młody, jeżdżący szybko i brawurowo, odpowiedzialny za większość wypadków na drodze. Młoda dziewczyna za kierownicą to niepewna jazda i fatalne parkowanie. Czy tak jest naprawdę? Kto powoduje najwięcej wypadków drogowych? Jakie są najczęstsze przyczyny kolizji na drodze?

Dobra wiadomość brzmi – policyjne statystyki wskazują na tendencję malejącą liczby wypadków i kolizji drogowych. Mimo to, wciąż nie mamy powodów do radości. W 2012 roku policja zarejestrowała 339 581 zgłoszeń odnośnie kolizji drogowych oraz 37 046 wypadków drogowych. W wypadkach drogowych poszkodowane zostały 49 363 osoby, z czego 3 571 stanowiły ofiary śmiertelne, a a 45 792 zostały ranne. Statystycznie każdego dnia w wypadkach drogowych w Polsce ginie 10 osób, a 125 zostaje rannych.

Gdzie najczęściej dochodzi do wypadków?

W 2012 roku najwięcej wypadków miało miejsce w województwie śląskim. Kolejne miejsca w rankingu zajmują województwo Łódzkie i Małopolskie. Z kolei najmniej wypadków miało miejsce na Podlasiu. Województwo mazowieckie z Warszawą zajmuje pozycję w połowie rankingu (w mazowieckim było niemal dwukrotnie mniej wypadków niż w województwie śląskim!). Tymczasem jeśli chodzi o liczbę ofiar śmiertelnych, to jednak przoduje województwo mazowieckie, a na drugim śląskie.

Krwawy październik, zwłaszcza w sobotę

Zeszłoroczne statystyki policyjne wskazują porę roku w czasie której poszło do największej ilości wypadków. Pierwsze miejsce zajął październik (10,1 proc. ogółu), potem wrzesień (9,8 proc.) i lipiec (9,7 proc.). Miesiące letnie to czas wzmożonego ruchu z racji wakacyjnych wyjazdów, zaś październik swoje niechlubne zwycięstwo zawdzięcza pogarszającym się w tym czasie warunkom atmosferycznym i wcześniejszym zapadaniem zmroku. Właśnie wtedy dochodzi do częstego potrącania pieszych z racji gorszej widoczności na drodze. Najwięcej incydentów na drodze ma miejsce w weekend – zwłaszcza w sobotę. Do większości wypadków doszło na obszarze zabudowanym, lecz to w wypadkach na terenie niezabudowanym zginęło więcej osób. Za przyczynę takiego stanu rzeczy można uważać fakt, że na terenie niezabudowanym kierowcy rozwijają większe prędkości, a pomoc dociera później niż w mieście.

Przyczyny i sprawcy wypadków

Główne przyczyny wypadków występujących na drogach to:

  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu,
  • nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu,
  • nieprawidłowe zachowanie się wobec pieszego,
  • nieprawidłowe wyprzedzanie,
  • niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami,
  • nieprawidłowe wykonywanie manewru skrętu.

Sprawcami wypadków w 2012 roku byli głównie mężczyźni – spowodowali oni 74,6 proc. wypadków. Największą liczbę sprawców wśród kierujących, zanotowano w przedziale wiekowym 25 – 39 lat. Spowodowali oni aż 10 192 wypadki (33,8 proc. ogółu), w których zginęły 853 osoby, a 13 157 osób zostało rannych. Niemniej dużą liczbę wypadków spowodowali młodzi kierowcy w wieku 18-24 lata – 6 526 wypadków (21,6 proc. wypadków), w których zginęły 626 osoby, a 9 206 zostało rannych. Przyczyną 41,7 proc. wypadków było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Młodym kierowcom brakuje doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdem, mają też skłonność do brawury i ryzyka.

Podsumowując: statystyki policyjne potwierdzają, że młodzi kierowcy powodują wiele wypadków (aczkolwiek nie najwięcej!). Szczególną ostrożność trzeba zachować jeżdżąc po Śląsku, a zwłaszcza w październikowy weekend. Tyle liczb i statystyk – nasza rada: zanim wsiądziesz po raz pierwszy za kierownicę, bądź pewien że jesteś już gotowy na samodzielną podróż. Nie szarżuj i nie bój się prowadzić – brawura i nieporadność za kierownicą to najgorsi sprzymierzeńcy młodego kierowcy. Szerokiej drogi!
Łukasz
Cześć, jestem Łukasz i uwielbiam jazdę autem. Lubię też oszczędzać, dlatego nieustannie szukam sposobów na tańsze korzystanie z samochodu.