Eco driving

Jak jeździć ekonomicznie?

Każda przesada jest zła. Zarówno jeżdżenie jak pirat drogowy jak i bycie „zawalidrogą”, który będąc niewolnikiem ekonomicznej jazdy jedzie w ślimaczym tempie, szkodzi uczestnikom ruchu drogowego. Jednak parę sensownych rad na temat ekonomicznej jazdy może pomóc nam:

  • zaoszczędzić na drogim paliwie
  • zmniejszyć emisję spalin do środowiska
  • zmniejszyć eksploatację samochodu
  • zwiększyć bezpieczeństwo podróżowania

Jak to zrobić?

1. Przewiduj i myśl!

Płynna jazda to klucz do sukcesu. Gwałtowne ruszanie i przyśpieszanie, dojeżdżanie do czerwonych światem a tuż przed przed sygnalizatorem wciskanie pedału hamulca? Nie zdziw się, że odwiedzasz stację benzynową częściej niż bardziej przewidujący kierowcy. Nie mówiąc już o tym, że swoją nierówną jazdą doprowadzasz innych uczestników ruchu drogowego do szewskiej pasji. Jeżeli widzisz, że nie zdążysz przejechać na zielonym świetle, zdejmij nogę z gazu i pozwól samochodowi dotoczyć się do świateł, hamując silnikiem.

2. Dostosuj jazdę do warunków panujących na drodze.

Gdy jedziesz drogą wiodącą przez wzniesienia, zadbaj o to by auto w momencie zjazdu miało prędkość, która przed kolejnym podjazdem zapewni mu jak największy rozpęd. W ten sposób zaoszczędzisz na pracy silnika a twoja jazda stanie się bardziej ekonomiczna.

3. Jedź z równomierną prędkością.

Niekoniecznie oznacza to jazdę 40 km/h i tamowanie drogi. Po prostu nie musisz jeździć, zrywami raz ostro przyśpieszając, raz gwałtownie hamując.

4. Dbaj o właściwe ciśnienie opon.

Zaniedbanie utrzymania prawidłowego ciśnienia wewnątrz opony często skutkuje intensywnym zużyciem bieżnika i przedwczesnym zużyciem opony. Ale nie tylko. W ten sposób zwiększasz zużycie paliwa o około 10 procent.

5. Unikaj dodatkowego oporu.

Jedziesz na wycieczkę i zabierasz ze sobą narty lub rower? W porządku. Ale jeśli wozisz bagażnik dachowy bez potrzeby, zwiększasz zużycie paliwa nawet o 20 proc. Szkoda paliwa!