Bezpieczna jazda

Nie chcemy nudzić i powtarzać truizmów. Patrząc jednak na wyczyny polskich kierowców na drogach można odnieść wrażenie, że w parę tygodni po otrzymania prawa jazdy zapomnieli o wszystkich zasadach bezpieczeństwa na drodze.

1. Nie jesteś sam… na drodze.

Kierowcy są egoistyczni. Wydaje im się, że jak oni się śpieszą to mogą innych zajeżdżać drogę, wyprzedzać, w ostatniej chwili włączając drogowskaz itd. Problem w tym, że takie sytuacje na drodze powodują zamęt i nieczęsto kończą się nerwowym staniem w korku (gdy znajdzie się paru błyskotliwych kierowców, którym się śpieszy) czy niepotrzebną kolizją.

2. Nie jeździj na pamięć.

To duży problem osób, które już od jakiegoś czasu jeżdżą samochodem. Niejedną stłuczkę spowodowała jazda na pamięć. I nie chodzi tutaj nawet o to, że pamięć to rzecz zawodna, ale że sytuacja na drodze jest zmienna i dynamiczna. Wystarczy remont ulicy i związane z nią zmiany i objazdy, a niektórzy kierowcy tracą grunt pod nogami.

3. Nie rozmawiaj przez telefon, gdy kierujesz pojazdem.

Na kursie prawa jazdy osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z motoryzacją i mają problem z koordynacją ruchów, nie mieści się w głowie, że można sterować autem jedną ręką. Dziwnym przypadkiem, po paru miesiącach kierowania samochodem niemożliwe staje się możliwe, a dla niektórych nawet powszechne. Duży błąd. Kierowcy rozmawiający przez komórkę podczas jazdy aż proszą się o stłuczkę. A wystarczy zakupić np. słuchawki bluetooth i problem z głowy.

4. Nie przekraczaj prędkości, jeżdżąc na terenie zabudowanym.

Szybka jazda po mieście, gdzie nawet w najmniej oczekiwanym momencie na jezdni może pojawić się pieszy? Zapomnij!

5. Pamiętaj o ubezpieczeniu.

Nawet jeśli ty dobrze jeździsz, to niestety nie daje ci gwarancji, że inni też prowadzą swoje samochody bez zarzutu. Kolizje drogowe np. w dużych miastach to chleb powszedni, do którego wielu mieszkańców zdążyło się przyzwyczaić. Jeżeli nie chcesz później czuć się poszkodowany pamiętaj o zakupie ubezpieczeń samochodowych. Wcale nie muszą cię kosztować fortuny, a w wielu sytuacjach mogą okazać się nieocenioną pomocą.